Jestem przekonana, że jeśli wybralibyśmy ulubione konta na instagramie, które uwielbiamy za spójność i ich kolorystykę i chwilę zastanowili się co tak właściwie sprawia, że są piękne szybko doszlibyśmy do elementów wspólnych.

Dominujący kolor na zdjęciu, przykładowo: w jasnych kontach jest to kolor biały – białe tło, dodatki, rozjaśnione mocno zdjęcie i odpowiednio dopasowane do całości feedu. Proste nie?


Ale od początku – czym najlepiej robić zdjęcia?

Najlepszy aparat to ten, który akurat masz przy sobie

Na pewno znacie to powiedzenie a w dobie telefonów, jeśli znamy podstawowe założenia do zrobienia fajnego zdjęcia – nic więcej nie jest nam potrzebne, zdjęcia, które widzicie u mnie na instagramie czy blogu są w 80% z telefonu. Dla mnie liczy się moment i już dawno przestałam nosić ze sobą ciężki sprzęt, na którym pracuje jako fotograf. Nasze podróże fotografujemy obecnie iphone 11, na potrzeby bloga i instagrama jest to wystarczające. Ba! Robimy z nich albumy i drukujemy odbitki – da się!

O czym musisz pamiętać przy robieniu zdjęcia?

Pora dnia

Dużo zależy od tego czy chcemy mieć ciemne, nocne i mroczne zdjęcia czy jasne, w miarę dobrze naświetlone. Jedno jest pewne – najłatwiej jeśli będziecie robić zdjęcia zawsze przy tym samym świetle, ma ono ogromny wpływ na kolorystykę naszego zdjęcia (temperaturę barwową). Najłatwiejsze i wg mnie najlepsze jest robienie zdjęć przy świetle dziennym, niezależnie czy jest to flat lay czy zdjęcia kulinarne czy też Wasze z podróży.

Zdjęcia typu flat lay stały się ostatnio bardzo modne za sprawą blogów i portali społecznościowych, głównie Instagrama. To nic innego jak ujęcie sceny, zawierającej różne przedmioty i akcesoria fotograficzne, ułożone na płaskiej powierzchni, z góry – czyli z tzw. lotu ptaka.

Spójność

Tu ważny jest motyw przewodni jakie ma Wasze konto, przykładowo u dietetyka zobaczysz zdjęcia jedzenia z ciekawymi przepisami, zdjęcia te mogą być robione w kolorowych miskach na białym tle, ze zbliżeniem na samo jedzenie lub przykładowo z lotu ptaka, gdy pokazuje na blacie zrobione zakupy przed gotowaniem.
Często na kontach biznesowych zobaczysz kulisy pracy ale też ciekawą książkę, polecaną przez tą osobę, kubek kawy pitej w kawiarni czy też sylwetkę osoby w nowej kolekcji z Zary.

To zupełnie normalne, że odbiega się od głównego motywu by pokazać swoje prywatne życie, podróż na której obecnie jesteśmy lub śniadanie w fajnej restauracji. Ale motyw przewodni spaja konto i dlatego dobór kolorów na tym koncie jest bardzo ważny, a Nasi obserwatorzy pamiętają do kogo należy konto.
 
Jeśli macie takie zdjęcia, które cieszyły się dużo większą popularnością niż inne –  warto je przeanalizować, może podpowiedzą Wam co może stanowić podstawę Waszego instagrama – czy to będzie nasz portret czy zdjęcia z kawiarni, flatlay czy zaplecze Waszej pracy? Za biznesem stoją ludzie, pamiętajcie, że każdy z Nas lubi ładne obrazki ale jeszcze bardziej lubi poznawać autora i tajniki jego pracy a nie sam efekt.

Czynnik ludzki na zdjęciach

Ja zdjęcia typu flat lay robię dla klientów, natomiast na moim instagramie znajdziecie zdjęcia mnie samej – pamiętajcie, że czynnik ludzki w zdjęciu jest niesamowicie ważny. Kawa z laptopem na stole nudzi odbiorcę, ale kawa trzymana w dłoni sprawia, że czujemy, że po drugiej stronie jest człowiek.

Podczas czytania gazety, czy nawet na zdjęciach widoków warto dodać dłoń, kawałek głowy w kapeluszu spoglądającej w danym kierunku czy właśnie wspomnianej już kawy trzymanej w dłoniach.

Dodatki na zdjęciach

Przez wiele kont przewija się coś takiego jak „zestaw podstawowy”, może nie zauważyłeś, ale na wielu kontach co jakiś czas pojawiają się te same kwiaty, albo ta sama podkładka lub po prostu komputer, kawa i gazeta – to bardzo prosty zabieg, który spaja konto na instagramie. Jeśli używamy do zdjęć regularnie naszej drewnianej podkładki lub tych samych kwiatów to feed również będzie spójny, pamiętaj tylko by nie powtarzać tych samych ujęć a jedynie używać zestawu podstawowego do ujednolicenia zdjęć.

Kadr

Znam wiele kont, które wszystkie zrobione zdjęcia na instagramie ma centralne, jestem zdania, że warto to przełamać by zdjęcia miały oddech z jednej strony. Raz fotografowany obiekt jest z prawej, raz z lewej, raz na środku. Tutaj poczytacie o złotym podziale. To dobrze wygląda, gdy raz postać jest większa a raz stoi dalej, by czasem był tylko kawałek dłoni a czasem sam flat lay.  Chyba sami lubicie konta, które są zróżnicowane ale spójne?

Kolor przewodni

I z tego korzystam ostatnio ja! Jak zauważyłaś uwielbiam brązy, biele i czernie – właśnie w tych kolorach obrabiam zdjęcia ale przede wszystkim staram się fotografować tak by te kolory na zdjęciu się znajdowały.
Brązowa kurtka, kapelusz, biała przestrzeń i tak dalej, ale ponieważ dużo podróżujemy to nie chcę wygaszać soczystych zieleni czy pięknych czerwieni więc mój feed regularnie zmienia kolorystykę. Uwaga, to ważne by przejścia w kolorystyce były płynne i nagle nie pojawiały się zdjęcia, które nie pasują do naszego układ.

Trzeba pamiętać, że fotografując w różnych okolicznościach przyrody, pory dnia i przestrzeni ważne jest by kolory w obróbce wychodziły zbliżone, i tutaj z pomocą przychodzą nam presety!

Obróbka

Narzędziem, w którym wg mnie najłatwiej ale też najdokładniej obrobicie zdjęcia na bloga i instagram jest Lightroom mobile, daje on niesamowite możliwości w zmianach kolorystyki i możecie dokupić do niego gotowe rozwiązania kolorystyczne tzw. presety.

Jeśli będziecie robić zdjęcia wg ustalonych siebie wytycznych i wrzucać na to zawsze ten sam preset czasem poprawiając jedynie jasność czy kontrast myślę, że Wasze konto dużo na tym zyska!
Uwaga! Jeśli chcecie polepszyć jakość to zdjęcie róbcie bezpośrednio w aparacie lightrooma, wówczas zostanie utworzone one w formacie DNG, który zapisuje więcej danych pliku wiec zdjęcie będzie można lepiej obrabiać.

Jak zrobić swój preset?

Wymyślamy sobie jakie kolory byśmy chcieli na zdjęciu, to ważne czy wybierzemy by niebieski był zawsze morski czy zawsze fioletowy, bo dzięki temu za każdym razem fotografując wodę czy niebo te kolory będą na zdjęciach w tych samych odcieniach, co za tym idzie fotografując często na wakacjach te kolory nasz feed będzie bardzo spójny. Na samym końcu wchodzimy w presety i klikamy zapisz preset.
Na pewno znajdziecie wiele darmowych presetów wpisując free presets lightroom mobile, np. u mnie tak samo jak. u @life.catchers – do pobrania na blogu w zamian za zapis na newsletter, natomiast u @in_blue_jeans znajdziecie tutoriale w InstaStories, jak poprzestawiać suwaki w Lightroomie, by uzyskać konkretny efekt.

Ale możecie też kupić presety, tutaj polecam Wam kilka osób, które mają fajne, ciekawe i ładne presety:
@vividpresets
@lilylife.pl
@jbanaszewska
@travelicious
@kamilapiech

Okey, to jeszcze PLANOLY, to taka aplikacja, która nie tylko pomoże Ci zaplanować posty na instagram ale przede wszystkim ułożysz w niej spójny i ładny feed. Może się okazać, że jakieś zdjęcie jest za ciemne i trzeba je rozjaśnić, przy zestawieniu zdjęć obok siebie widać to idealnie co jest do poprawy.

To jak robić i obrabiać zdjęcia by były spójne i przyciągały obserwujących?

  1. Obserwuj jakie zdjęcia podobają się Twoim obserwatorom i rób podobne
  2. Używaj na zdjęciach przedmiotów w podobnych kolorach 
  3. Pamiętaj o czynniku ludzkim
  4. Obrabiaj je tym samym presetem w celu uzyskania spójności kolorystycznej
  5. Pamiętaj o zdjęciach z zestawem podstawowym, które możesz dodać w każdej chwili
  6. Układaj feed w Planoly by sprawdzić czy wygląda spójnie
  7. Rób zdjęcia kiedy tylko masz ochotę, nie tylko wtedy gdy chcesz dodać coś nowego na bloga czy instagram

A Ty jak obrabiasz zdjęcia? Za każdym razem na nowo, czy może korzystasz z gotowych presetów? Podziel się swoim instagramem i powiedz co Tobie pomaga w robieniu zdjęć!